sobota, 21 czerwca 2014

Twierdzą nam będzie każdy próg


Mieliśmy ostatnio w Polsce dwudziestą piątą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r., tzw. dwudziestopięciolecie wolności. Przypomnijmy, że wybory owe były one wynikiem ustaleń tzw. okrągłego stołu a przewidywały wolny wybór jedynie 35% posłów i 100% senatorów w nowo powołanym senacie. Rocznica ta przez jednych była obchodzona bardziej hucznie, przez innych mniej, a przez większość wcale.
Na tym blogu chcielibyśmy przypomnieć z tej okazji legendarne pismo radomskiej młodzieży o zadziornym i jakże wiele mówiącym tytule „Twierdza”. Mimo że pismo zaczęło ukazywać się już po wspominanych wyborach parlamentarnych, jak widzimy poniżej, autorzy periodyku wciąż tkwili w konspiracji i, z tego co mi wiadomo, dotąd się nie ujawnili czy też ujawnili się jedynie połowicznie. Co robią dzisiaj? W co się przedzierzgnął ich młodzieńczy zapał zmiany świata, hardość, krytyka szkolnej nijakości i sprzeciw wobec obłudy oficjalnych narracji, w co dzisiaj wymierzone jest kłujące żądło licealnej satyry? Skoro mówi się wreszcie głośniej o „Solidarności Walczącej”, może przyjdzie też czas na prawdę o Niezależnym Zespole Redakcyjnym.
Tymczasem korzystając z odkopania podczas porządków w garażu archiwalnych egzemplarzy, przypomnijmy dzisiaj numer 2 i numer 3 tego historycznego wydawnictwa. Co uwierało licealistów w tych zamierzchłych czasach? Zobaczmy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz