niedziela, 20 stycznia 2013

Tylko prawda jest ciekawa

Gdy Tadek śpiewa w prologu:


Prawda, pamięć i sprawiedliwość

Bez siebie nawzajem te wartości muszą zginąć

Dla autora tychże stwierdzeń ważna była polska sprawa

On także powiedział tylko prawda jest ciekawa

przypomina mi się oczywiście Mackiewicz, ale również odpowiedź, której Jan Paweł II udzielił w książce „Przekroczyć próg nadziei” na pytanie Vittorio Messoriego, jakie zdanie z Pisma Św. ocaliłby, gdyby miał możliwość ocalić tylko jedno. Otóż, papież ku zaskoczeniu słynnego dziennikarza odpowiedział: „Prawda was wyzwoli”.

Jak śpiewa Tadek prawda bywa niewygodna.

Ta płyta to nie będzie pusta muzyka modna

To co na niej znajdziesz to prawda niewygodna

Prawda bywa skrywana, fałszowana, przykrywana sztuczkami PR-owymi. Prawda wymaga wysiłku dochodzenia do niej, czytania a nie tylko oglądania. W przerwie świątecznej obejrzałem dwa razy wiadomości w telewizji, czego nie robiłem od dawna. Mogę powiedzieć jedno: duża część „newsów” to materiał dla idiotów. Robiący wrażenie zarozumiałego dziennikarz jedną czwartą materiału przeznacza na informację a trzy czwarte na pouczającą „ciemny lud” pogadankę. Połowa zawartości programu to tzw. „infotainment”, wiadomości o tym, kto co chce dostać w prezencie, gdzie kto wybiera się świętować, itp. przypowiastki jak z kroniki filmowej z lat siedemdziesiątych a może i wcześniejszych. Sięgam do Internetu i widzę, że jednak coś się wydarzyło w tym dniu w Polsce i na świecie. Nie dowiedziałem się tego z głównych wydań programów informacyjnych w telewizji.

Tu przypominają mi się dobrze zapamiętane słowa Wymarszu Wędrownika: „Czy dzięki naszej miłości do przyrody i obozowania zrozumiałeś, że Harcerz Rzeczypospolitej nie potrafi zaakceptować fałszu w świecie? Czy przyrzekasz nie żyć w świecie iluzji, ale mając wielkie ideały mocno stąpać po ziemi?” Nie zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego akurat dzięki miłości do przyrody i obozowania HR nie potrafi akceptować fałszu w świecie? Skąd ten związek przyczynowy?

To nie przypadek. To jest głęboko uzasadnione. Kontakt z realnym światem, z przyrodą, którą można dotknąć, poczuć, z trudem wędrówki, który można rozpoznać po stanie stóp i ramion, impregnuje nas nieco na fałsz kreacji na ekranie. Kontakt z realną przyrodą jest np. bardzo ważny z wychowaniu małych dzieci, ale to temat na dłuższą opowieść. Dziecko uczące się przyrody z komputera a nie mające realnych doświadczeń, jest bardziej podatne na manipulacje, łatwiej ulega iluzji fałszywych światów, jest łatwiej manipulowalne. Wielu ludzi, którzy uczestniczyli w pielgrzymkach papieskich nigdy nie uwierzyłoby i nie zrozumiało tamtej atmosfery, gdyby nie spędzili kilku godzin w nieprzebranym tłumie. Gdyby swoją wiedzę oparli na przekazie telewizyjnym, byliby przekonani, że w mszach papieskich uczestniczyły same staruszki i siostry zakonne.

Czy dzięki naszym zajęciom i naradom zrozumiałeś, że Harcerz Rzeczypospolitej powinien nad wszystko miłować prawdę, nie zadawalać się niedomówieniem lub potocznym sądem? Czy chcesz z pokorą we wszystkim szukać prawdy i dobrowolnie jej służyć, nie przytłaczając innych wagą swoich odkryć?”

Niedomówienie, potoczny sąd. Tak, niezadawalanie się tym kosztuje. Przede wszystkim czas, włączenie myślenia może być też bolesne. Prawda może okazać się niewygodna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz